PID krokowy

Tutaj można zamieszczać zapytania / pomysły modyfikacji urządzeń MultiCon
Post Reply
Stanisław

PID krokowy

Post by Stanisław » 28 Feb 2013, 12:15

Czy można się spodziewać, że MultiCon zostanie rozbudowany o trójpołożeniowy PID krokowy? Widzę, że w tej chwili można to zrobić przy pomocy kanałów logicznych, ale jest to dość skomplikowane. Zastanawiam się nad wymianą kilku regulatorów starszego typu właśnie na MultiCony, i obecność tego bloku przekonałaby mnie ostatecznie, że warto kupić te regulatory.
Pozdrawiam

multicon24
Administrator

Re: PID krokowy

Post by multicon24 » 28 Feb 2013, 14:41

Witam serdecznie,

Czy dobrze rozumiem, że jest Pan zainteresowany regulatorem, który ma możliwość sterowania zaworem trójdrożnym w funkcji regulacji typu PID? Czy może Pan opisać dokładniej aplikację (m.in. czym regulujemy, co jest układem wykonawczym)?

--
Specjalista ds. technicznych MultiCon
Wiktor Fikier

Stanisław

Post by Stanisław » 28 Feb 2013, 18:10

multicon24 wrote: Czy dobrze rozumiem, że jest Pan zainteresowany regulatorem, który ma możliwość sterowania zaworem trójdrożnym w funkcji regulacji typu PID?
Tak. Chcę go zastosować do regulacji poziomu wody w walczaku kotła parowego. Do tej pory używałem świetnych, ale już nie produkowanych regulatorów RWP-91. Aplikacja używała sygnałów poziomu wody, przepływu pary i wody, ciśnienia pary - na podstawie których był ustawiany zawór sterujący przepływem wody do kotła. Urządzeniem wykonawczym jest siłownik elektryczny typu ESL. Szukałem czegoś podobnego funkcjonalnie do RWP-91 i wydaje mi się, że MultiCon spełni moje wymagania, nawet bez funkcji PID krokowy, tylko będzie wymagał więcej mojej pracy przy programowaniu. Warta podkreślenia jet także funkcja rejestratora parametrów, która pozwoli mi pożegnać się z dotychczasowymi rejestratorami z taśmą papierową.

Stanisław

Post by Stanisław » 28 Feb 2013, 18:28

multicon24 wrote:....ma możliwość sterowania zaworem trójdrożnym...
Teraz doczytałem dokładnie. To jest zwykły zawór regulacyjny, napędzany elektrycznym siłownikiem liniowym ESL. To PID ma być trójpołożeniowy krokowy.

multicon24
Administrator

Post by multicon24 » 01 Mar 2013, 13:19

Witam,

Chciałbym dokładnie zrozumieć Pańską aplikację, uprzejmie proszę odpowiedź na poniższe pytania:

1. Rozumiem iż mamy do czynienia z rodzajem kotła wytwarzającego parę. Zadaniem regulatora PID jest tylko utrzymywanie stałego poziomu wody czy również utrzymywanie określonej temperatury grzania? Jeśli tak to czym jest podgrzewany walczak?
2. W jaki sposób otrzymuję informacje o poziomie wody w zbiorniku?
3. Jaki charakter czasowy ma wartość zadana, jest to wartość stała, czy krzywa zmienna w czasie?
4. Czy mogę otrzymać dokumentację zaworu sterującego przepływem czyli układu wykonawczego?
5. Czy mogę otrzymać schematyczny szkic Pańskiej aplikacji?
6. Czy informacja o ciśnieniu jest potrzebna jedynie do rejestracji czy również zadaniem regulatora będzie utrzymywanie określonego ciśnienia?

--
Wiktor Fikier

Stanisław

Post by Stanisław » 03 Mar 2013, 18:22

Myślę, że za głęboko wchodzimy w obsługiwany proces - w/g mnie ważniejsze jest, by regulator był bardziej uniwersalny.
Napisałem, że chciałbym trójpołożeniowy pid krokowy, ponieważ miałem taki blok funkcjonalny w starym regulatorze. Po przemyśleniach dochodzę do wniosku, że wystarczy blok pozycjonera, który co jakiś czas (okres impulsowania) odczytywałby wartość wyjścia regulatora PID ciągłego i porównując je z poprzednią jego wartością obliczałby czas i kierunek przestawienia elementu wykonawczego i wystawiał na wyjściu impuls otwierania lub zamykania o obliczonej długości. Parametrami wstawianymi przez użytkownika powinny być czasy:
- przestawienia elementu wykonawczego z jednego położenia skrajnego w drugie
- najkrótszego impulsu
- okres impulsowania (może być równy 1/4 czasu przestawienia).
Zaletą takiego pozycjonera jest niewrażliwość na błędy lub brak sygnału zwrotnego położenia elementu wykonawczego.
Można się zastanowić nad akcją pozycjonera, w przypadku gdy sygnał z regulatora osiągnie 0% lub 100%. Element wykonawczy powinien być wtedy w którymś z położeń krańcowych, ale niekoniecznie. Niedokładność pomiaru czasu przestawiania, brak precyzji ruchu elementu wykonawczego może spowodować, że znajdzie się on w położeniu pośrednim. Aby tego uniknąć, po osiągnięciu wartości skrajnych przez regulator PID, pozycjoner musi wystawić albo ciągły sygnał otwierania lub zamykania, lub sygnał o minimalnym czasie trwania albo dowolnym dłuższym, powtarzającym się z okresem impulsowania. Rzecz do przemyślenia, czy ustawić to na sztywno, czy pozostawić do ustawienia użytkownikowi jako następny parametr.

Myślę, że taki blok podniósłby atrakcyjność Państwa urządzenia.

Pozdrawiam

multicon24
Administrator

Post by multicon24 » 04 Mar 2013, 14:21

Witam ponownie,

Wielokanałowy regulator MultiCon CMC ma zaimplementowany algorytm PID. Jednak, aby dostosować pętlę regulacji do Pańskich oczekiwań należy rozbudować konfigurację urządzenia o matematyczne oraz logiczne relacje pomiędzy kanałami. Dlatego potrzebujemy więcej szczegółowych informacji dotyczących samej aplikacji, jak i urządzeń wykonawczych oraz pomiarowych. Proponuję bezpośredni kontakt telefoniczny, co znacznie ułatwi i przyśpieszy realizację Pańskiego zapytania.

--
Wiktor Fikier
501-427-794

Post Reply