Początki są trudne

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
Post Reply
WO_64

Początki są trudne

Post by WO_64 » 16 Jan 2017, 06:48

Kupiłem Wasz regulator MultiCon CMC 141 v. 1.08.10/4.03.14
Mam następujące pytania techniczne:
1. Podłączyłem wejście impulsowe przepływomierza do wejść tachometrycznych FT2 waga impulsu wynosi 1/100 litrów – rejestrator ma wyświetlać przepływ w m3/h.
Wszystko jest OK jeśli impulsy przychodzą częściej niż jeden na 10s
Jeśli natomiast czas oczekiwania na impuls przekracza 10s rejestrator wyświetla wynik pomiaru jako 0 m3/h – obcinane są zatem przepływy poniżej 40m3/h
Jak sobie z tym problemem poradzić aby nie było ograniczenia 10s oczekiwania na impuls i rejestrator działał poprawnie w całym zakresie pomiarowym ( w moim przypadku 0-100 m3/h)

2. Mam problem z wyświetlaniem ekranu rejestratora na zdalnym wyświetlaczu czy składnia właściwości dla programu Xming powinna wyglądać następująco ??
"C:\Program Files (x86)\Xming\Xming.exe" :0 -clipboard -ac -kb -notrayicon -screen 0 320x240+900+400"
Wyświetla mi się na rejestratorze komunikat błędu o przekroczeniu czasu oczekiwania
Na jakim porcie przebiega komunikacja zdalnego wyświetlacza ??
Sieć Ethernetowa na porcie 80 działa prawidłowo bo DAQ Manager czyta dane z rejestratora poprawnie

3. Chcę odczytywać rejestry CMC slot ETU w trybie slave za pomocą zewnętrznej SCADA protokołem TCP/IP po porcie 502 ta komunikacja również mi nie działa – co może być przyczyną ???
Moje nastawy sieciowe w CMC wyglądają następująco
DHCP ustawiłem jako nieaktywny
IP 192.168.1.69
Maska 255.255.255.0
Bramka 192.168.1.1
Serwer DNS1 0.0.0.0
Serwer DNS2 0.0.0.0

Zdalny wyświetlacz 192.168.1.251 (IP mojego komputera)

Bardzo proszę o pomoc

multicon24
Administrator

Re: Początki są trudne

Post by multicon24 » 17 Jan 2017, 14:48

Witam,
Poniżej znajdzie Pan odpowiedzi na postawione pytania:
Odp. 1.
Korzystając z modułu FT2 mamy pewne ograniczenia czasowe regulowane za pomocą parametru "Czas oczekiwania".
'Czas oczekiwania' to maksymalny czas oczekiwania na kolejny impuls. Jeśli czas ten zostanie przekroczony, urządzenie wyświetli zerową wartość pomiarową; posiada następujące opcje: 0.1 sek., 1 sek., 10 sek.
Tutaj jest włączone maksymalne okno czasowe 10 sek. po przekroczeniu którego na wyjściu jest 0. W Pańskim przypadku, przy impulsacji przepływomierza 1 imp/100l, próg odcięcia jest na poziomie ok. 36m3/h co odpowiada generowaniu impulsów co 10s.

Odp. 2.
Na końcu ścieżki nie powinno być cudzysłowu, więc poniższa linia zgodnie z instrukcją powinna być poprawna:
"C:\Program Files (x86)\Xming\Xming.exe" :0 -ac -kb -notrayicon -screen 0 320x240+900+400

W komputerze powinien być odblokowany port 6000 (serwer Xming go otwiera) i do takiego portu urządzenie próbuje się podłączyć, więc najlepiej dla testów wyłączyć firewall w PC, jeśli taki mamy zainstalowany.
Najlepiej by zarówno urządzenie, jak i PC były w tej samej sieci LAN.

Odp. 3.
Ustawienia adresów wydają się być poprawne. Jeśli urządzenie może mieć dostęp z sieci do Internetu, to zalecam także ustawienie serwerów DNS. Dzięki temu możliwa będzie synchronizacja zegarka z jakimś serwerem NTP lub wysyłanie maili, jeśli taką licencję zakupiono. Może być to co najmniej jeden serwer, który jest w sieci wewnętrznej lub jeden z ogólnie dostępnych, np. od Googla: 8.8.8.8, 8.8.4.4, ...

Możliwe, że problem braku połączenia jest spowodowany znanym błędem.
Jeśli firmware w urządzeniu jest starszy niż 4.04.3, to zalecam aktualizację do co najmniej tej właśnie wersji (http://www.multicon24.eu/download.html), w której poprawiono problem z wyłączaniem się Modbusa TCP po wejściu w jego menu.
W starszych wersjach po aktywowaniu Modbusa TCP w menu, należało zrestartować urządzenie, by protokół ten zaczął działać. Należy to robić za każdym razem, gdy zostanie wyświetlone to menu. W nowszej wersji nie ma już tego problemu.

Dział Badań i Rozwoju
Marcin Pawlicki

WO_64

Post by WO_64 » 18 Jan 2017, 18:32

Mam rozumieć że nie ma rozwiązania odnośnie problemu z przepływomierzem p. 1 pytań ???
A jest możliwość dołożenie "czasu oczekiwania" np. 60s - to rozwiązało by problem pomiaru małych przepływów
Sprawy komunikacji CMC - Komputer muszę skonsultować z informatykiem

multicon24
Administrator

Post by multicon24 » 03 Feb 2017, 09:36

Dzień dobry,

W sprawie przedłużenia czasu do 60 s. Niestety nie ma takiej możliwości. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie zewnętrznego licznika np. SPI-73, który może oczekiwać na impuls do 39.9 sek, a jego pomiary CMC odczyta po RS485.

Proszę przesłanie danych do przygotowania oferty drogą mailową na support@multicon24.eu.

--
Specjalista ds. technicznych MultiCon
Maciej Mitura

Post Reply