Komunikacja CMC-99 z SLI-8

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
Post Reply
Piotr_PW
Posts: 1
Joined: 02 Mar 2017, 17:47

Komunikacja CMC-99 z SLI-8

Post by Piotr_PW » 02 Mar 2017, 17:52

Szanowni Państwo,

mamy CMC-99 i próbujemy połączyć go jako Master z modułem SLI-8, żeby odbierać impulsy z wodomierza.
Niestety próbowaliśmy już wszystkich sposobów łączenia urządzeń przez Modbus, ale na kanale logicznym wybranym do prezentowania danych z modułu SLI cały czas pojawia się -ERR-, co prawdopodobnie oznacza, że nie ma komunikacji.
Wgraliśmy szablon SLI-8 zgodnie z instrukcją i wykonaliśmy wszystkie inne kroki jakie znaleźliśmy w opisach - niestety bez skutku.

Uprzejmie prosimy o pomoc.

Pozdrawiam,
Piotrek

User avatar
multicon24
Administrator
Posts: 164
Joined: 24 Oct 2012, 20:59

Re: Komunikacja CMC-99 z SLI-8

Post by multicon24 » 03 Mar 2017, 11:28

Dzień dobry,

W pierwszej kolejności należy pobrać biblioteki Modbus dostępne: http://www.multicon24.eu/_upload/soft/M ... 00.016.zip

Po zapisaniu odpowiedniej biblioteki na pendrive należy ją wgrać do CMC. Te operacje przedstawia film: https://www.youtube.com/watch?v=Svdi_tn8a2o

Każde urządzenie SLAVE musi mieć ustawiony adres z zakresu 1÷254 i odpowiada tylko na zapytania przesyłane na ten adres. Zatem w nowo zakupionym urządzeniu należy taki adres odpowiednio zdefiniować, domyślnie jest on pod adresem 254. Poniższe kroki należy wykonać dla urządzenia pod adresem 254. Czyli w menu Modbus definiujemy urządzenie SLI-8 pod adresem 254.

Biblioteka obsługuje rejestry wejściowe dla CMC. Należy utworzyć dodatkowy rejestr wyjściowy, adres 20h (str. 11 instrukcji do SLI), aktywować go jako wyjście liniowe.
Następne należy stworzyć kanał logiczny ze stałą wartością 1 i tak skonfigurować zewnętrzne wyjście (jest to nazwa podmenu w menu konfiguracja urządzenia) by wpisywał tam właśnie wartość 1.
Niższy i wyższy próg wyjścia zewnętrznego ustawiamy dwukrotnie na np. niższy: 0 i wyższy: 5.

Po zapisaniu takich ustawień SLI powinno komunikować się pod adresem 1. Proszę sprawdzić czy istnieje możliwość odczytania pierwszego rejestru- te rejestry powinny się automatycznie skonfigurować po wgraniu biblioteki. Uwaga, w tej chwili urządzenie pracuje już pod adresem nr 1, zatem w menu Modbus należy ustawić zdefiniowane SLI-8 pod adresem nr 1. Teraz już nie trzeba definiować rejestru wyjściowego.

Jeżeli tak, od tej pory SLI działa na adresie 1. Jeżeli chcemy dodać kolejne SLI, należy nadawać im kolejne adresy: 2, 3, 4 itd.

--
Specjalista ds. technicznych MultiCon
Maciej Mitura

Post Reply